Tisíc maličkostí

Participativní rozpočet

Chcete se zapojit do vylepšení okolí vašeho bydliště nebo místa, kde v Třebíči rádi trávíte svůj volný čas? Podělte se o své nápady a společně zlepšíme Třebíč. A proč Tisíc maličkostí? Protože nejenom velké stavby a nápady, ale hlavně spousta těch malých usnadňuje a zlepšuje náš každodenní život.
Jednou z možných forem zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. participativní rozpočet. Jedná se o proces, prostřednictvím kterého obyvatelé města mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu, zpravidla investičního charakteru.

ZÁKLADNÍ KRITÉRIA A PRAVIDLA, HARMONOGRAM
Charakter projektů
Participativní rozpočet je určen k realizaci konkrétních opatření, které budou sloužit obyvatelům města Třebíče (příp. návštěvníkům) a přispějí ke zkvalitnění veřejného prostoru města.
Navrhovaný projekt (opatření) musí splňovat následující základní kritéria:
1.   bude realizován na veřejném prostranství nebo ve veřejně přístupné budově (nemusí být přístupno 24 hodin denně, ale rozhodující je volný přístup každému),
2.   bude realizován na pozemku (v budově) ve vlastnictví města,
3.   bude respektovat stanovený maximální finanční limit,
4.   bude proveditelný, tj. jeho realizace nesmí odporovat zákonům, územnímu plánu, strategickému plánu a dalším rozvojovým koncepcím města apod.

DŮLEŽITÉ: Kritéria je předkladatel povinen ověřit, resp. zajistit před podáním návrhu, k čemuž může využít asistence pracovníků Městského úřadu Třebíč.

Podporovány nebudou tyto druhy projektu:
-         tzv. měkké aktivity (např.: vzdělávací akce, volnočasové aktivity, společenské akce, sociální služby atd.),
-         projekty, jejichž realizace není v kompetenci města,
-         projekty, které by podporovaly komerční aktivity.


Předkladatel návrhu projektu
Předkladatelem může být:
·        fyzická osoba s adresou trvalého pobytu v Třebíči, starší 18 let.


Alokace a maximální výše nákladů na projekt
Maximální částka na realizaci jednoho projektu je stanovena na 500.000 korun včetně DPH. Maximální částka zahrnuje náklady na vlastní realizaci a nezbytné náklady na související projektovou, příp. jinou dokumentaci.

Součástí procesu participativního rozpočtu je průběžná medializace a informační kampaň. O možnosti podat návrh projektu a realizaci projektů bude město Třebíč informovat prostřednictvím běžných informačních kanálů (web města, tiskové zprávy, články ve Zpravodaji a dalších médiích apod.).

SBĚR NÁVRHŮ PROJEKTŮ
Sběr návrhů projektů bude probíhat prostřednictvím portálu občana na adrese https://portal.trebic.cz. V případě dotazů je možné sjednat individuální konzultaci s koordinátorem projektu: Marie Anna Průžová, e-mail: marie.anna.pruzova@trebic.cz, tel. 568 896 255, nebo pracovníky příslušných odborů Městského úřadu Třebíč.

KONTROLA A ÚPRAVA NÁVRHŮ PROJEKTŮ
Jakmile budou všechny návrhy předloženy, bude provedena jejich kontrola z hlediska splnění stanovených kritérií. Tato kontrola bude prováděna příslušnými pracovníky Městského úřadu Třebíč.
V případě, že návrh projektu nebude splňovat některé z požadovaných kritérií, bude předkladatel kontaktován k odstranění nedostatků podání.

Pokud návrh projektu projde úspěšně touto formální kontrolou, má se za to, že projekt splňuje stanovená kritéria, je realizovatelný. V opačném případě bude předkladatel kontaktován s odůvodněním, proč byl projekt vyřazen.

Předkladatel ručí za správnost kontaktních údajů.

PROJEDNÁNÍ PROJEKTŮ S VEŘEJNOSTÍ A HLASOVÁNÍ
V případě rozsáhlejších úprav veřejného prostranství bude svoláno veřejné projednání v zájmové lokalitě a o realizaci projektu bude rozhodnuto hlasováním.

REALIZACE PROJEKTU
Realizace zahrnuje projektovou a administrativní (stavební povolení apod.) přípravu projektu a jeho vlastní realizaci. Předkladatel projektu bude na schůzce se zástupci Městského úřadu Třebíč seznámen s dalším postupem.
V průběhu realizační fáze bude předkladatel průběžně informován o postupu a případných změnách.


DŮLEŽITÉ: Projekt/y, které budou vybrány k realizaci, se stávají součástí investic realizovaných městem Třebíč, které za jejich realizaci přebírá veškerou odpovědnost.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Nevyčerpání alokované částky
V případě, že stanovená částka na příslušný rok nebude vyčerpána, budou nevyužité finanční prostředky vráceny zpět do rozpočtu. Nevyužitá částka tedy nebude navyšovat finanční limit na následující rok.

Vícenáklady a změna rozpočtu
V případě, že v průběhu realizace projektu (opatření) dojde ke změně rozpočtu nebo navýšení nákladů (tzv. vícenáklady), jsou zvýšené náklady neseny rozpočtem města Třebíče a řídí se smlouvou mezi městem Třebíč a dodavatelem, příp. dalšími relevantními dokumenty či směrnicemi.

Harmonogram

(c) 2021 VERA, spol s.r.o. Verze: 20.01.01