Participativní rozpočet
Chcete se zapojit do vylepšení okolí vašeho bydliště nebo místa, kde v Třebíči rádi trávíte svůj volný čas? Podělte se o své nápady a společně zlepšíme Třebíč. A proč Tisíc maličkostí? Protože nejenom velké stavby a nápady, ale hlavně spousta těch malých usnadňuje a zlepšuje náš každodenní život.
Jednou z možných forem zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. participativní rozpočet. Jedná se o proces, prostřednictvím kterého obyvatelé města mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu, zpravidla investičního charakteru.
ZÁKLADNÍ KRITÉRIA A PRAVIDLA, HARMONOGRAM
Charakter projektů
Participativní rozpočet je určen k realizaci konkrétních opatření, které budou sloužit obyvatelům města Třebíče (příp. návštěvníkům) a přispějí ke zkvalitnění veřejného prostoru města. Navrhovaný projekt (opatření) musí splňovat následující kritéria:
DŮLEŽITÉ: Kritéria je předkladatel povinen ověřit, resp. zajistit před podáním návrhu, k čemuž může využít asistence pracovníků Městského úřadu Třebíč.
Podporovány nebudou tyto druhy projektu:
Předkladatel návrhu projektu
Předkladatelem může být:
Alokace a maximální výše nákladů na projekt
Maximální částka na realizace jednoho projektu je stanovena na 500.000 korun včetně DPH. Maximální částka zahrnuje náklady na vlastní realizaci a nezbytné náklady na související projektovou, příp, jinou dokumentaci.
Součástí procesu participativního rozpočtu je průběžná medializace a informační kampaň. O možnosti podat návrh projektu a realizaci projektů bude město Třebíč informovat prostřednictvím běžných informačních kanálů (web města, tiskové zprávy, články ve Zpravodaji a dalších médiích apod.)
SBĚR NÁVRHŮ PROJEKTŮ
Sběr návrhů projektů bude probíhat prostřednictvím portálu občana na adrese https://portal.trebic.cz. V případě dotazů je možné sjednat individuální konzultaci s koordinátorem projektu: Marie Anna Průžová, e-mail: marie.anna.pruzova@trebic.cz, tel. 568 896 255, nebo pracovníky příslušných odborů Městského úřadu Třebíč.
KONTROLA A ÚPRAVA NÁVRHŮ PROJEKTŮ
Jakmile budou všechny návrhy předloženy, bude provedena jejich kontrola z hlediska splnění stanovených kritérií. Tato kontrola bude prováděna příslušnými pracovníky Městského úřadu Třebíč. V případě, že návrh projektu nebude splňovat některé z požadovaných kritérií, bude předkladatel kontaktován k odstranění nedostatků podání.
Pokud návrh projektu projde úspěšně touto formální kontrolou, má se za to, že projekt splňuje stanovená kritéria, je realizovatelný. V opačném případě bude předkladatel kontaktován s odůvodněním, proč byl projekt vyřazen.
Předkladatel ručí za správnost kontaktních údajů.
PROJEDNÁNÍ PROJEKTŮ S VEŘEJNOSTÍ A HLASOVÁNÍ
V případě rozsáhlejších úprav veřejného prostranství bude svoláno veřejné projednání v zájmové lokalitě a o realizaci projektu bude rozhodnuto hlasováním.
REALIZACE PROJEKTU
Realizace zahrnuje projektovou a administrativní (stavební povolení apod.) přípravu projektu a jeho vlastní realizaci. Předkladatel projektu bude na schůzce se zástupci Městského úřadu Třebíč seznámen s dalším postupem.
V průběhu realizační fáze bude předkladatel průběžně informován o postupu a případných změnách.
DŮLEŽITÉ: Projekty, které budou vybrány k realizaci, se stávají součásti investic realizovaných městem Třebíč, které za jejich realizaci přebírá veškerou odpovědnost.
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Nevyčerpání alokované částky
V případě, že stanovená částka na příslušný rok nebude vyčerpaná, budou nevyužité finanční prostředky vráceny zpět do rozpočtu. Nevyužitá částka tedy nebude navyšovat finanční limit na následující rok.
Vícenáklady a změna rozpočtu
V případě, že v průběhu realizace projektu (opatření) dojde ke změně rozpočtu nebo navýšení nákladů (tzv. vícenáklady), jsou zvýšené náklady neseny rozpočtem města Třebíče a řídí se smlouvou mezi městem Třebíč a dodavatelem, příp. dalšími relevantními dokumenty či směrnicemi.