Zemědělským podnikatelem podle zákona o zemědělství je fyzická nebo právnická osoba, která hodlá provozovat zemědělskou výrobu jako soustavnou a samostatnou činnost vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku, za podmínek stanovených tímto zákonem. Tato osoba je povinna se zaevidovat. Zemědělskou výrobou včetně hospodaření na vodních plochách se rozumí:
Zemědělský podnikatel podle tohoto zákona je oprávněn rovněž poskytovat práce, výkony nebo služby, které souvisejí výhradně se zemědělskou výrobou a při kterých se využijí prostředky nebo zařízení sloužící zemědělskému podnikateli k zemědělské výrobě.
Fyzická osoba provozující drobné pěstitelské a chovatelské činnosti, anebo prodávající nezpracované rostlinné a živočišné výrobky, nepodléhá evidenci zemědělského podnikatele podle tohoto zákona.
V této věci dále může jednat zmocněnec na základě úředně ověřené plné moci.
Zemědělským podnikatelem se může stát fyzická osoba, která:
Zemědělský podnikatelem se může stát právnická osoba, jejíž zástupce prokáže obecnímu úřadu, že byla založena nebo zřízena.
Podáním žádosti o zaevidování do evidence zemědělského podnikatele, a to osobně, na základě udělené plné moci zmocněnci, poštou nebo elektronicky.
Žádost o zápis do evidence zemědělského podnikatel, žádost o provedení změny v této evidenci nebo o vyřazení z této evidence lze podat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností.
Městský úřad Třebíč, Odbor Obecní živnostenský úřad, Masarykovo nám. 116/6, 674 01 Třebíč. Kontakty najdete zde, úřední hodiny MěÚ najdete zde.
Průkaz totožnosti, případě zastupování ověřená plná moc.
Formuláře si lze vyzvednout osobně v budově Městského úřadu Třebíč, Masarykovo nám. 116/6, 674 01 Třebíč, Odbor Obecní živnostenský úřad, kancelář č. A104 a A106.
Poplatek se hradí v hotovosti na Odboru Obecní živnostenský úřad. V případě platby platební kartou lze poplatek uhradit na pokladně Městského úřadu Třebíč.
Splňuje-li žadatel podmínky stanovené zákonem, obecní úřad s rozšířenou působností jej do 30 dnů ode dne podání žádosti zapíše do evidence zemědělského podnikatele a vydá osvědčení.
Zemědělský podnikatel je povinen oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností změny údajů zapisovaných do evidence zemědělského podnikatele, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy k těmto změnám došlo. Tuto povinnost zemědělský podnikatel nemá, jde-li o změny referenčních údajů zapisovaných v základních registrech, v agendovém informačním systému evidence obyvatel, v obchodním rejstříku nebo v agendovém informačním systému cizinců.
Zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství v platném znění.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
Proti zápisu do evidence zemědělského podnikatele lze podat podnět vyjadřující nesouhlas s uvedením důvodu tohoto nesouhlasu. Podnět lze podat u orgánu, který zápis provedl.
Proti rozhodnutí lze podat odvolání dle ust. § 81 a násl. zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v rozporu se zákonem o zemědělství provozuje zemědělskou výrobu bez zaevidování. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 50.000 Kč.
Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dále dopustí přestupku tím, že jako zemědělský podnikatel nesplní povinnost ohlásit změny a doplnění údajů týkajících se evidence zemědělského podnikatele. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 50.000 Kč.