Doprava - žádosti - silnice II. a III. třídy - připojování sousedních nemovitostí k silnici (zřízení křižovatky, sjezdy nebo nájezdy)

Připojování sousedních nemovitostí k silnici (zřízení křižovatky, sjezdy nebo nájezdy) podle ustanovení § 10 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů a §§ 11 a 12 vyhlášky 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích

Pozemní komunikace lze navzájem připojovat zřizováním křižovatek, nebo na ně připojovat sousední nemovitosti zřízením sjezdů nebo nájezdů. Přímé připojení sousední nemovitosti na pozemní komunikaci není účelovou komunikací.

Povolení se vyžaduje u připojení silnice, místní komunikace nebo veřejně přístupné účelové komunikace k silnici, nebo místní komunikaci úpravě takového připojení nebo zrušení a připojení sousední nemovitosti k silnici nebo k místní komunikaci, u úpravy takového připojení nebo jeho zrušení.

 

PODLE KTERÉHO PRÁVNÍHO PŘEDPISU SE POSTUPUJE?
Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů

Vyhláška č. 104/1997, kterou se prování zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů 

související předpisy
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích

 

NA KOHO SE OBRÁTIT?

Městský úřad Třebíč, Odbor dopravy a komunálních služeb, Karlovo nám. 104/55, 674 01 Třebíč jako příslušný silniční správní úřad podle § 40 odst. 4 písm. a) zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích

KDO MŮŽE POŽÁDAT O VYDÁNÍ POVOLENÍ PŘIPOJENÍ K SILNICI?       

Procesně způsobilá fyzická nebo právnická osoba, v jejímž zájmu je zřizováno připojení (úprava nebo zrušení připojení).

JAK MOHU POŽÁDAT O VYDÁNÍ POVOLENÍ PŘIPOJENÍ K SILNICI?     

  • písemně, podáním osobně na podatelně Městského úřadu Třebíč
  • písemně, zasláním poštou na adresu: Městský úřad Třebíč, Odbor dopravy a komunálních služeb, Karlovo nám. 104/55, 674 01  Třebíč       
  • elektronicky (s ověřeným elektronickým podpisem) na adresu podatelna: epodatelna@trebic.cz 
  • datovou schránkou, identifikátor datové schránky: 6pub8mc 

CO MUSÍM PŘEDLOŽIT?

Žádost o povolení připojení (křižovatky, sousední nemovitosti) k silnici se podává na předepsaném formuláři, který naleznete zde:
Žádost o vydání rozhodnutí pro povolení připojení pozemních komunikací, zřízení sjezdu, nájezdu na sil. II. a III. třídy 

 

Další podklady žádosti:

  • souhlas vlastníka (správce) pozemní komunikace (v případě vzájemného připojování pozemních komunikací souhlas vlastníka pozemní komunikace vyšší kategorie, nebo třídy)
  • stanovisko Policie České republiky včetně potvrzeného situačního nákresu rozhledových poměrů

 

POPLATKY A JAK JE LZE UHRADIT?

Dle položky 36 zák.č. 634/2004 Sb. O správních poplatcích v platném znění

 

Vydání povolení připojení k silnici II. a III. třídy, nebo k místní komunikaci                 500,- Kč

 

Poplatek je možné zaplatit na pokladnách MěÚ v hotovosti nebo platební kartou nebo bezhotovostně na příjmový účet města 19-329711/0100.

 

JAK DLOUHO TRVÁ VYŘÍZENÍ ŽÁDOSTI?

Pokud se jedná o jednoduchý případ, rozhodne silniční správní úřad bezodkladně v nejbližším možném termínu, a to za předpokladu splnění všech předložených náležitostí. Podle ust. § 71 zákona 500/2004 Sb. Správní řád  musí být o žádosti rozhodnuto do 30 dnů od jejího podání, ve zvlášť složitých případech do 60 dnů od podání žádosti.

 

JAKÉ SANKCE MOHOU BÝT UPLATNĚNY V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ POVINNOSTÍ? 
 

Neoprávněné uzavření veřejně přístupné účelové komunikace, místní komunikace, chodníku, neoprávněné zřízení objížďky, neoznačení povolené uzavírky nebo nařízené objížďky podle vydaného rozhodnutí a nedodržení podmínek stanovených v rozhodnutí o povolení uzavírky fyzickou osobou, právnickou osobou a podnikající fyzickou osobou je přestupkem, za který lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.

Při nesplnění podmínek rozhodnutí o povolení uzavírky může silniční úřad udělené povolení změnit nebo zrušit.