Matrika - veřejné shromáždění

Shromažďovací právo patří k základním lidským právům a svobodám. Každý má právo pokojně se shromažďovat. Veřejné shromáždění slouží k využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek. Za shromáždění se považují též průvody, slouží-li k uvedenému účelu. Konání shromáždění podléhá oznamovací povinnosti.  

  • Shromáždění lze konat - bylo-li řádně oznámeno oprávněnou osobou a nebylo-li příslušným úřadem vyvěšeno na úřední desce tohoto úřadu písemné vyhotovení rozhodnutí o zákazu konání shromáždění.
  • Shromáždění nelze konat v blízkosti budov Parlamentu České republiky, a to v místech vymezených v příloze zákona o právu shromažďovacím.  

NA KOHO SE OBRÁTIT? 
Městský úřad Třebíč, Odbor správních činností, oddělení matrik a evidence obyvatel

KDO MŮŽE VEŘEJNÉ SHROMÁŽDĚNÍ SVOLAT? 

Shromáždění může svolat občan starší 18 let nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky, anebo skupina osob (svolavatel). 

CO MUSÍM PRO POVOLENÍ SHROMÁŽDĚNÍ UDĚLAT? 

Svolavatel je povinen shromáždění oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. Úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě. K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží. V oznámení musí svolavatel uvést:

  • účel shromáždění, den a místo jeho konání (např. název ulice, náměstí) a dobu zahájení; jde-li o shromáždění na veřejném prostranství, též předpokládanou dobu jeho ukončení;
  • předpokládaný počet účastníků shromáždění;
  • opatření, která provede, aby se shromáždění konala v souladu se zákonem, zejména potřebný počet pořadatelů starších 18 let, které k organizaci shromáždění určí, a způsob jejich označení;
  • má-li jít o průvod, výchozí místo, cestu a místo ukončení;
  • jméno, popř. jména, příjmení, datum narození, dále adresu místa trvalého pobytu nebo adresu místa hlášeného pobytu, jde-li o cizince (dále jen "adresa místa pobytu"), adresu pro doručování, neshoduje-li se s adresou místa pobytu svolavatele, a rovněž adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj; u právnické osoby její název a sídlo a jméno, popř. jména, příjmení, datum narození, adresu místa pobytu a adresu pro doručování, neshoduje-li s adresou místa pobytu, rovněž adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj toho, kdo ji v této věci zastupuje
  • jméno, popř. jména, příjmení, datum narození, adresu místa pobytu a adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj toho, kde je zmocněn jednat v zastoupení svolavatele, je-li zastoupen nebo jde- li o skupinu osob;
  • má-li se shromáždění konat pod širým nebem mimo veřejná prostranství (náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru), je svolavatel povinen k oznámení přiložit písemný souhlas toho, kdo je vlastníkem, případně uživatelem pozemku

Neuvede-li svolavatel v oznámení stanovené údaje nebo jsou-li údaje neúplné, nepřesné, nepravdivé anebo nepředloží-li svolavatel k oznámení souhlas vlastníka pozemku, úřad svolavatele na vady oznámení neprodleně upozorní.

CO MĚ TO BUDE STÁT?

Podání oznámení o konání veřejného shromáždění je zdarma.

JAK DLOUHO BUDE VYŘÍZENÍ TRVAT?

Svolavatel je povinen shromáždění oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. Úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě. K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží.

CO JE DÁLE PO POŘADATELI POŽADOVÁNO? 

Svolavatel je povinen poskytnout úřadu na jeho žádost součinnost nezbytnou k zajištění řádného průběhu shromáždění, zejména plnit pokyny úřadu a Policie ČR a splnit povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy; zajistit potřebný počet způsobilých pořadatelů starších 18 let; být přítomen na jím oznámeném shromáždění a řídit průběžně shromáždění tak, aby se podstatně neodchylovalo od účelu shromáždění uvedeného v oznámení; dávat závazné pokyny pořadatelům; dbát o pokojný průběh shromáždění a činit opatření, aby nebyl narušován; shromáždění ukončit.

Více informací o konání veřejných shromáždění naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

ŽÁDOST: