Matrika - veřejná sbírka konaná pokladničkami a sběracími listinami

Veřejnou sbírkou je získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků  pro předem stanovený veřejně prospěšný účel. Sbírku je oprávněna konat za podmínek stanovených zákonem o veřejných sbírkách pouze právnická osoba. Veřejná sbírka se může konat více způsoby.

NA KOHO SE OBRÁTIT?   

Městský úřad Třebíč, Odbor správních činností, oddělení matrik a evidence obyvatel    

KDO MŮŽE POŽÁDAT O VEŘEJNOU SBÍRKU?

Právnická osoba nebo pověřený zástupce na základě plné moci. Prováděním sbírky nelze pověřit fyzickou osobu mladší 15 let.

JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO POŘÁDÁNÍ VEŘEJNÉ SBÍRKY?

Veřejnou sbírku může konat pouze obec, kraj nebo jiná právnická osoba mající sídlo na území České republiky, nebo, jde-li o právnickou osobu, jejíž sídlo je na území jiného členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, má-li na území ČR umístěnou organizační složku. Fyzické osoby veřejnou sbírku konat nemohou.

Právnická osoba, která hodlá sbírku konat, je povinna její konání oznámit příslušnému krajskému úřadu podle sídla právnické osoby. Neshledá-li  krajský úřad důvody pro to, že sbírku nelze konat, osvědčí právnické osobě datum přijetí jejího oznámení, a to nejpozději do 30 dnů ode dne splnění náležitostí oznámení.

Provádí-li se sbírka pokladničkami, musí právnická osoba předem oznámit jejich počet a umístění obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu budou pokladničky rozmístěny, nebo oznámit, že pokladničky budou přenosné, a zabezpečit pokladničky proti odcizení. Pokladničky musí právnická osoba zabezpečit proti neoprávněnému otevření, a to tak, aby bez porušení tohoto zabezpečení nemohl být jejich obsah vyjmut; takto zabezpečené pokladničky obecní úřad zapečetí.

Má-li být stejná pokladnička použita ke konání sbírky ve správních obvodech více obecních úřadů, právnická osoba ji viditelně opatří nápisem "putovní pokladnička"; pečetí ji obecní úřad, v jehož správním obvodu má právnická osoba konající sbírku sídlo; má-li být použito více putovních pokladniček ke konání jedné sbírky, označují se jednou číselnou řadou pro všechny správní obvody, v nichž mají být použity.

Provádí-li se sbírka sběracími listinami, musí právnická osoba před zahájením sbírky předložit obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu se má sbírka konat, sběrací listiny mající veškeré náležitosti se žádostí o ověření jejich počtu a náležitostí; o ověřeném počtu sběracích listin vydá obecní úřad právnické osobě potvrzení pro účely vyúčtování sbírky.

CO MUSÍM UDĚLAT PRO POVOLENÍ VEŘEJNÉ SBÍRKY?

Oznamovatel oznámí konání sbírky krajskému úřadu a ten neshledá-li důvody pro to, že sbírku nelze konat, osvědčí právnické osobě datum přijetí jejího oznámení, a to nejpozději do 30 dnů ode dne splnění náležitostí oznámení.

Má-li právnická osoba osvědčení ke  konání veřejné sbírky  pokladničkami nebo sběracími listinami, musí její konání oznámit obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu budou pokladničky rozmístěny a požádat o ověření počtu a náležitostí sběracích listin.  

CO POTŘEBUJI K VYŘÍZENÍ POVOLENÍ?        

  • Veřejná sbírka konaná pokladničkami:
    • písemné oznámení s uvedením počtu a umístění pokladniček na území města, případně zda jsou přenosné,
    • osvědčení o povolení konání veřejné sbírky vydané krajským úřadem nebo Magistrátem hlavního města Prahy,
    • zapečetěné pokladničky právnickou osobou, případně označení "putovní pokladnička",
    • pověření, že je osoba oprávněna jednat za právnickou osobu,
    • průkaz totožnosti oprávněné osoby nebo zplnomocněného zástupce.
  • Veřejná sbírka konaná sběracími listinami:
    • osvědčení o povolení konání veřejné sbírky vydané krajským úřadem nebo Magistrátem hlavního města Prahy,
    • sběrací listiny, které musí být postupně očíslovány a vydány jen v jednom originálním vyhotovení a opařeny otiskem razítka a podpisy statutárních orgánů právnické osoby; musí dále obsahovat:
      • název právnické osoby,  
      • účel sbírky,  
      • datum a označení příslušného krajského úřadu, kterému byla sbírka oznámena, a datum přijetí oznámení, 
      • území, na němž se sbírka bude konat, a dobu, po kterou se sbírka bude konat,
      • jméno, příjmení, popřípadě též titul a vědeckou hodnost a dále datum narození, místo trvalého pobytu a číslo občanského průkazu fyzické osoby pověřené konáním sbírky a pořadové číslo ji vydané plné moci,
      • sloupec pro vyznačení výšky poskytnutých příspěvků a sloupec pro podpisy přispěvatelů,
    • plná moc pověřeného zástupce a průkaz totožnosti.

CO MĚ TO BUDE STÁT?

Vyřízení žádosti o pořádání veřejné sbírky je zdarma

CO MUSÍ ŽADATEL SPLNIT PŘI OTEVŘENÍ?

  • Otevření pokladničky s uvedením data pracovního dne, místa a hodiny otevření musí právnická osoba oznámit nejméně 3 pracovní dny předem obecnímu úřadu, v jehož správním obvodu pokladničku umístila.
  • Otevření putovní pokladničky se oznamuje obecnímu úřadu, v jehož správním obvodu má právnická osoba konající sbírku sídlo.
  • Otevření pokladničky musí být přítomni oprávněný zástupce právnické osoby a 1 zaměstnanec obecního úřadu.